Basında Odamız

kv protesto

Kurumlar Vergisi Beyannamesi verilme süresinin uzatıldığını gece 23.48'de duyurulmasını protesto etmemizin haberinin yayınladığı siteler:

 

Son Dakika

 

haberler.com

 

BASIN AÇIKLAMASI

 

Değerli Basın mensupları

 

Bildiğiniz gibi elektronik sistemin yoğunlaşmasıyla birlikte Devlet bu sistemden faydalanmaya başladığı herkesin malumudur. Fakat bu sistemden faydalanma esnasında bütün yük biz muhasebeci ve mali müşavirlerin sırtına binmektedir. Sadece Nisan 2011 ayında onaylamamız gereken beyanname ve bildirgeler şöyledir…

-Muhtasar Beyanname

-SGK Aylık prim ve hizmet belgesi

-KDV Beyannamesi

-Kurumlar Vergisi Beyannamesi

-Kesin Mizan Bildirimi

-Ba Alış Faturaları bildirim Formu

-Bs Satış Faturaları bildirim Formu

-Kurumlar Vergisi Matrah Artırımı

-K.D.V. Matrah Artırımı

- Kesinleşmiş borçların ve İhtilaflı borçların yapılandırılması Yanında SGK işçi girişi, raporlu sürelerin bildirimi, 30 günden eksik günlerin bildirimi, işten çıkış bildirimleri gibi birçok bildirimde yapılacaktır.

Bu bildirimler mükelleflerden gelecek bilgilere göre yapılacağından iş planı da mecburen meslek mensubu tarafından yapılamamaktadır.

Dolayısıyla bu işlemlerin yetişebilmesi için Nisan 2011 ayında muhasebe bürolarının büyük çoğunluğu hafta sonu cumartesi-Pazar günleri de dahil gece geç saatlere kadar çalıştılar.

Bu yoğunluk karşısında TÜRMOB 21.04.2011 tarih ve 57314 sayılı yazısı ile beyanname verilme sürelerinin uzatılmasını talep etmiştir.

Buna karşılık Maliye Bakanlığı’nın www.gib.gov.tr adresinde 25.04.2011 tarihinde saat:23.48 de tüm meslek mensupları ile alay edercesine kurumlar vergisi beyan süresinin uzatıldığı açıklanmıştır.

Bu davranış muhasebe ve mali müşavirlik camiası ile alay etmektir. Maliye Bakanlığının bu tutumunu Şiddetle kınıyoruz. Bundan sonra aynı tutuma devam edilirse demokratik tepkimizin daha farklı olacağı göz ardı edilmemelidir.

İhtiyaçları olduğunda “Sizler bizim vazgeçilmez meslektaşlarımızsınız”, “Sizler vatandaşla devlet arasında köprüsünüz”, “Siz olmazsanız biz bu beyan bildirimler konusunda başarılı olamayız” diyenlerin beyan uzatımı kararıyla önce açıkladıkları beyanlarının ne kadar çeliştiğini oturup, şapkalarını önüne koyup düşünmelerini ve bu tür davranış ve uygulamalardan kaçınmalarını şiddetle haykırıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Oda Başkanı

Dursun GÖKTAŞ