Basında Odamız

e-haciz e-beyan-uyglamaları

8 Ağustos 2011 pazartesi günü Oda Başkanımız Dursun GÖKTAŞ Vergide e-haciz ve e-beyan uygulamaları konulu bir basın açıklaması yaptı.

Oda yönetim kurulu üyeleri ve Oda kurulları başkanlarının da katıldığı basın toplantısında:

Vergi mükelleflerine ait vergi beyannamelerinin internet ortamında gönderilebilmesi için Serbest Muhasebeci Mali Müşavirle yaptıkları e beyan gönderme sözleşmelerini elektronik ortamda sisteme 15 Ağustos 2011 tarihine kadar girilmesi gerektiğini belirten Başkan Dursun GÖKTAŞ şöyle devam etti:
Aksi durumda vergi beyannameleri verilmemiş kabul edilecek ve vergi cezasıyla karşılaşacaklardır.

Maliye ister trafik cezanız, isterseniz vergi borcunuz olsun E-Haciz yöntemiyle bankadaki hesabınızdan tahsilât yapmaya başlamıştır.  Bankadaki para da yetmiyorsa Gayrimenkul ve taşıtlarınıza da e-haciz uygulaması gerçekleştirilebilecektir.


e-haciz uygulaması yapacağınız kişiler vergi mükellefleri yani bir şekilde gelirini beyan etmiş ve az ya da çok dürüstçe ödeyeceğini bildiren vatandaşlarımızdır.


e-hacizle karşılaşan mükelleflerin ne bir çeki veya senedi ödenebilir, ne de otomatik hesaba bağlanmış faturaları…


Bu uygulamayla hesabında para olduğuna güvenen kişiyi de, ödeme bekleyeni de aynı anda mağdur edeceğiniz bir sistem yaratırsınız.


Sağlıklı bir vergi sistemi oluşturmadan, kayıt dışını minimize etmeden yaratılacak bir Maliye terörünün sonuçları zannedildiğinden çok daha ağır sonuçlara ulaşabilir.


Dünyada ve ülkemizdeki ekonomik krizden etkilenen ayakta zor duran iş sahiplerini kötü yönde etkileyeceği açıktır. Maliyeyi bu uygulamayı tekrar gözden geçirmeye davet ediyoruz.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


 

Dursun GÖKTAŞ

Oda Başkanı