Duyuru Detay

Doğu Karadeniz Turu
16.06.2017

2017karadeniz


Odamızın Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Komitesinin düzenleyeceği Doğu Karadeniz turu 7-14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecektir.

Geziye katılmak isteyen üye ve stajyerlerimizin 22 Haziran 2017 Perşembe günü mesai saati sonuna kadar 450,00.-TL kapora yatırması gerekmektedir.

Gezi Ücreti 900,00.-TLTur Programı:

1. Gün | Cuma / Adana, Hareket noktalarında buluşma ve hareket

Gezimizin ilk günü 20.30 Adana İstasyon Meydanı önünden hareket ile başlıyor.

2. Gün | Cumartesi / Erzurum, Çifte Minareli Medrese, Üç Kümbetler, Tabyalar, Lala Paşa Camii, Tortum Şelalesi, Artvin, Kafkasör Yaylası

Yola çıkışımızın ardından rehberimiz gezimizin ikinci gününde sabah erken saatlerde mola tesislerine varmadan önce kahvaltı paketlerini servis edecek. Mola yerinde dileyen misafirler tesiste bulunan kahvaltı imkanlarından da fiyatını ödeyerek yararlanabilirler. Ardından Erzurum’a varıyor ve şehir merkezindeki gezimize başlıyoruz. İlk olarak Anadolu’nun ilk beylikler dönemi devletlerinden Saltuklu mimari üslubunu en iyi yansıtan eserlerden olan Üç Kümbetler’e ulaşıyoruz Emir Saltuk Türbesi ve diğer iki türbeyi gezdikten sonra restorasyonu devam eden Erzurum’un simgesi Çifte Minareli Medreseyi gezmeye başlıyoruz. Erzurum’un sembolü haline gelen Çifte Minareli Medrese’nin kitâbesi olmadığından, yapılış tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Selçuklu Sultani Alaaddin Keykubat’ın kızı Hundi Hatun veya İlhanlı hanedanlarından Padisah Hatun tarafından yaptırılmış olabileceği düşüncesi ile adına Hatuniye Medresesi denmektedir. Yapının minaresi ile ilgili “usta, çırak” efsanesi gibi birçok efsane yede konu olan yapıyı gezdikten sonra Oltucular Hanı’na hareket ediyoruz. Burada verilen serbest zaman sonrası Top Tabyaları, Lala Paşa Camii ve Erzurum Kongre binasını dışarıdan gördükten sonra öğle yemeğimizi Ekstra olarak alacağımız restorancımızda serbest zaman veriyoruz. Dileyenler kesme çorbası, cağ kebabı, kadayıf dolmasının da tadına bakabilirler. Belirlenen saate Tortum Şelalesi’ne hareket ediyoruz. Şelalede verilen mola sonrası belirlenen saate Artvin’e hareket ediyoruz. Keyifli geçen iki saatlik yolculuk ardından Artvin’e varıyoruz. Hava durumuna göre otobüsüm��zle veya bizleri bekleyen minibüsler ile 1250 m rakımlı Kafkasör Yaylası’na çıkıyoruz. Haziranın ikinci haftası düzenlenen şenliklerin yapıldığı meydanı gördükten sonra mesire alanlarında doğa ile sizi baş başa bırakıyoruz. Belirlenen saate otelimize hareket. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.


Kahvaltı: Mola tesislerinde, ekstra menü fiyatları geçerlidir.

Öğle Yemeği: Yegör ya da Gelsör Restoran ekstra menü fiyatları geçerlidir.

Akşam Yemeği: Tur ücretine dahil. Otelde açık büfe veya set menü (Tüm içecekler ekstra.)

Konaklama: Grand Artvin Otel / Artvin /b>

Mola Tesisleri:

Rota: Adana - Niğde (194 km) – Kayseri (132 km), Sivas (346 km), Erzincan (241 km) – Erzurum (191 km)- Artvin (191 Km) Toplam: 1295 km

 

3. Gün | Pazar / Borçka, Karagöl, Sarp, Batum, Gonio Kalesi ve Köprüsü,Chacha, Liman, Alfabe Kuleleri

Gezimizin üçüncü gününde otelde alınan kahvaltı sonrası doğanın tüm renklerini görebileceğiniz, rüyalar diyarı Borçka Karagöl’e hareket ediyoruz. Bu cennet 19. yüzyıl başlarında, bugünkü Karçal Dağı’ndaki Klaskur (Aralık) Yaylası’nın yakınlarındaki bir tepenin heyelan sonucu Klaskur (Aralık) Deresi’nin önünü kapatmasıyla oluşan gölün etrafı 2450 m olup etrafında patika yol mevcuttur. En derin yeri 25 m olan gölün etrafı ladin, kayın, gürgen başta olmak üzere birçok ağaç çeşidine ev sahipliği yapar. Bu muhteşem doğayı fotoğrafladıktan sonra göl kenarında fotoğraf molası veriyoruz. Belirlenen saatte Sarp Sınır Kapısı’na hareket ediyoruz. TC Nüfus Cüzdanı ile Sarp Sınır Kapısı’nda giriş işlemlerimizi tamamladıktan sonra Gürcistan / Acara bölgesine geçiyoruz. İlk durağımız Romalı Gaius Plinus Secundus döneminde yaptırılan, Aziz Matthias’ın mezarının olduğuna inanılan Gonio (Asparos) Kalesi olacak. Kalenin gezilmesi sonrası Batum şehir merkezine doğru devam ederken Bayburt'tan doğup Batum sınırlarına kadar kendine keskin çizgiler oluşturan Çoruh Nehri'ni ve üzerindeki eski Gonio Köprüsü'nü göreceğiz. Merkeze geldiğimizde öğle yemeği (ekstra) alacağımız restorana hareket ediyoruz. Gürcü mutfağının değişik lezzetlerini tattıktan sonra panoramik gezimizde ilk olarak işletme binasındaki sivri kulesiyle dikkat çeken Batum limanını göreceğiz. Daha sonra İzmir Konak Saat Kulesi’nin bir kopyası olan, 25 metre yüksekliğinde, 4 çeşmeli Chacha Kulesi’ni gördükten sonra yolculuğumuz devam ediyoruz. İlk olarak Osmanlı döneminde 1863’de inşa edilmiş olan Batum Fener Kulesi’ni gördükten sonra 130 metre uzunluğundaki Alfabe Kulesi ve bir turunu 10 dakika tamamlayan 55 metre yüksekliğinde 250 kişi kapasiteli dönme dolap olan Ferris Wheel’i görüyoruz. Gezimiz Batum’un güzellikleri ile devam ediyor… Şehir merkezindeki plaja paralel uzanan 7 km uzunluğunda palmiyelerle süslü Batum bulvarında yapılan kısa yürüyüş yaparak Tiyatro Meydanı’na geliyoruz. Altın renkli Poseidon Heykeli ve rengarenk çiçekleriyle, opera binasını görerek, sonraki durağımıza doğru yürüyoruz. Parkın merkezinde yer alan, elinde altın koyun postu ile Medea Heykeli’nin bulunduğu Avrupa Meydanı’nda bulunan fıskiyelerin yanında serbest zaman veriyoruz. Dileyenler Prag ve Venedik’teki astronomik saatlerin bir benzeri olan Astrnomik Saat’in fotoğrafını çekebilir. Belirlenen saatte otele hareket. Otelimize yerleşme. Serbest zaman. Dileyen misafirler gece, Gürcü gecesine (ekstra) katılabilir.

 

Kahvaltı: Tur ücretine dahil otelde açık büfe olarak sunuluyor.

Öğle Yemeği: Restoran ekstra menü fiyatları geçerlidir.

Akşam Yemeği:Dikkat! Bu geceki akşam yemeği ücreti fiyata dahil değildir. Dileyen misafirler Gürcü Gecesine katılabilir.

Konaklama: Argo Otel / Batum,Gürcistan /b>

Rota: Borçka – Sarp (27 km), Batum (18 km) Toplam 45 km

 

4. Gün | Pazartesi / Çamlıhemşin, Fırtına Vadisi, Ayder Yaylası, Galer Düzü, Kalegon, Gelintülü Şelalesi

Otelde alınan kahvaltı sonrası hareketle Kaçkar Dağları Milli Parkı’na gitmek üzere Çamlıhemşin’e hareket ediyoruz. Ayder Yaylası, Gelin Tülü Şelalesi, Galer Düzü ve Kalegon'u gördükten sonra Ayder’de doğa ile iç içe bir saatlik serbest vakit veriyoruz. İsteyenler Ayder’de kalarak doğanın keyfini çıkartırken, dileyenler aşağıdaki alternatifleri kullanabilir.


1.Seçenek Serbest Zaman Süresince Ekstra Zil Kale Gezisi Kişi Başı 40 TL:Ayder’de bizleri bekleyen minibüslerimize binerek Çamlıhemşin’e iniyoruz. Buradan Fırtına Dere’sinin diğer kolunu takip ederek bir tepe üzerine kurulmuş olan Zilkale’ye ulaşacağız. Zilkale’nin görülmesi sonrası fotoğraf çekerek kısa bir doğa yürüyüşü yapacağız. Dünyanın en önemli 30 doğal yaşam alanından biri olan bu bölgedeki gezimizin ardından geriye dönerek Dere Restoran’da bizleri bekleyen diğer misafirlerimiz ile buluşuyoruz.

2.Seçenek Serbest Zaman Süresince Ekstra Rafting Kişi Başı 55 TL:Ayder’de bizleri bekleyen minibüslerimize binerek Çamlıhemşin’e iniyoruz. Oradan da Çamlıhemşin Doğa Rafting Kulübü’ne varıyoruz. Hafif parkurda rafting yaptıktan sonra otobüsümüz ile buluşuyoruz.

Belirlenen saatte otobüsümüz ile otelimize hareket ediyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.


Kahvaltı: Tur ücretine dahil, otelde açık büfe olarak sunuluyor.

Öğle Yemeği: Ekstra. Dere Restaurant – Yöresel Yemekler / Dikkaya - Çamlıhemşin

Akşam Yemeği: Tur ücretine dahil. Otelde açık büfe veya set menü (Tüm içecekler ekstra.)

Konaklama: Puğari Otel / Çamlıhemşin,Rize/b>

Mola Tesisleri: Dere Restoran

Rota: Batum - Çamlıhemşin (106 km) – Ayder (25 km) Toplam: 131 Km

 

5. Gün | Salı / Çayeli, Rize, Sürmene, Uzungöl, Trabzon 

Muhteşem bir doğa gezisine hazır mısınız?

Gezimizin beşinci gününde otelde alınan kahvaltı sonrası Feretiko yapım atölyelerinde çay molası veriyoruz. Dileyen misafirlerimiz alış verişlerini yaptıktan sonra Rize’ye doğru hareket ediyoruz. Solaklı Vadisi’ne sapıyoruz. Çaykara’dan (Katahor) geçerek Uzungöl'e (Saraho) varıyoruz İlk olarak öğle yemeğimizi İnan Kardeşler Restoran’da serbest olarak alıyoruz. Yemek sonrası dileyenler serbest zamanı Uzungöl' de dilediği gibi geçirirken, dileyenler ise ekstra yüksek yayla gezisine katılabilirler.

Yüksek Yayla Gezisi Lustra ve Karester Yaylaları (Ekstra 40 TL)

Dileyen misafirlerimiz Uzungöl’de verilen serbest zamanda yüksek yayla gezisi yapabilirler. Muhteşem orman manzarası eşliğinde Karadeniz’in 30 ağaç çeşidinin aynı yerde yetiştiği bölgeyi keşfetmek için bizi bekleyen minibüslerimize binerek yüksek yaylalara doğru çıkmaya başlıyoruz. Lustra Yaylası ve Karester yaylasında Uzungöl’ü en yüksekten fotoğraflarken Karadeniz’in muhteşem doğasına bir kere daha hayran kalacak belki de kendinizi özellikle bahar aylarında daha çok karşılaştığımız bulut denizi manzarasında bulutların üzerinde bulacaksınız. Dönüşümüzde Uzungöl’de bekleyen misafirler ile buluşma sonrası otelimize hareket ediyoruz.

NOT: Yüksek yaylanın hava koşulları (sis vb.) yüzünden gezilemeyecek olması ihtimalinde Uzungöl’de farklı bir yüksek yayla gezisi gerçekleştirilecektir.

Kahvaltı: Tur ücretine dahil, otelde açık büfe olarak sunuluyor.

Öğle Yemeği: Ekstra. İnan Kardeşler Restaurant ya da Şeflerin Restaurant / Uzungöl –Çaykara/Trabzon

Akşam Yemeği: Tur ücretine dahil. Otelde açık büfe veya set menü (Tüm içecekler ekstra.)

Konaklama: Tilya Resort Otel / Trabzon /b>

Mola Tesisleri: Zaimoğlu Tekstil / Sürdovbısa Bıçakları Sürmene

Rota: Çayeli (30 km) – Rize (20 km) – Sürmene (37 km) – Uzungöl (46 km) – Trabzon (81 km) Toplam: 214 km

 

6. Gün | Çarşamba / Zigana Geçidi, Hamsi Köy, Sümela Manastırı, Atatürk Köşkü, Trabzon Ayasofya’sı, Gümüşçüler, Giresun

Zigana Geçidi’ne (1820m)hareket ediyoruz. Geçitte verilen fotoğraf molasının ardından, Hamsiköy’ü panoramik olarak görüyor ve ünlü sütlacından tatmak isteyenler için kısa bir mola veriyoruz. Mola sonrası hareket ederek Karadeniz denilince ilk akla gelen 1650 m yükseklikteki Karadağ'ın eteklerinde yer alan Sümela Manastırı’na ulaşmak üzere Altındere Milli Parkı’na giriş yapıyoruz. Manastır restorasyonda olduğundan vereceğimiz serbest zaman içerisinde manastırı dışarıdan fotoğraflama şansı buluyoruz.Burada verilen serbest zaman ardından Akçaabat’a geliyoruz. Akçaabat Nihat Usta’da serbest öğle yemeğimizi aldıktan sonra Trabzon Merkez’deki turumuza başlıyoruz. İlk olarak Türkiye’deki en güzel Atatürk Evleri’nden birisi olan Atatürk Köşkü’nü ziyaret ediyoruz. Köşk içerisinde yapılan anlatım ve fotoğraf molası sonrası hareket ederek Kommenoslar dönemi merkez kiliselerinden biri olan ve şu an camii olarak kullanılan Trabzon Ayasofya’sı diğer bir ziyaret noktamız olacak. Sonraki durağımız ise Trabzon’a özgü, gümüş kazaz ve hasır işlerinin tanıtılıp satışının yapıldığı Saray Gümüş. Belirlenen saatte Trabzon ve Giresun’un sahil ilçeleri eşliğinde yolculuğumuz devam ederek antik adı Kerasus olan Giresun güzergahından Tirebolu’ya hareket ediyoruz. Mikroklima iklim özelliği dolayısıyla kaliteli çayı ile meşhur Tirebolu 42 Çay Fabrikası’nda üretim hakkında bilgi alıp fabrika gezisi sonrası çay keyfi… Belirlenen saatte otelimize hareket ediyoruz.Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

Kahvaltı: Tur ücretine dahil, otelde açık büfe olarak sunuluyor.

Öğle Yemeği: Nihat Usta Restoran ekstra menü fiyatları geçerlidir.

Akşam Yemeği: Tur ücretine dahil. Otelde açık büfe veya set menü (Tüm içecekler ekstra.)

Konaklama: Grand Ravza Otel / Piraziz, Giresun /b>

Mola Tesisleri: Saadettin Usta Mola tesisleri

Rota: Trabzon-Maçka (25 km), Sümela (40 km), (Maçka 40 km), Zigana (25 km), Trabzon (48 km), Giresun (131 km), Ordu (47 km) TOPLAM: 356 km

 

7. Gün | Perşembe / Ordu, Boztepe, Samsun, Bandırma Vapuru, Atatürk Anıtı, Sinop, Hamsilos Fiyordu, Sinop Tarihi Cezaevi,Adana

Gezimizin yedinci gününde otelde alınan kahvaltı sonrası Ordu’ya (Cotyora) hareket ediyoruz. Ülkemizin en güzel şehir manzaralarından birisini görebilmek için Ordu Boztepe’ye çıkıyoruz. (Dileyen misafirlerimiz ekstra teleferikle 7 dakikalık yolculukla da Boztepe’ye ulaşabilirler.) Boztepe’de verilen yeterli serbest zamanın ardından Samsun'a hareket ediyoruz.Milli mücadelemizin simgesi olan Samsun Atatürk Anıtı’nda fotoğraf molası ve Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü 9. Ordu Mirlivası (tuğgeneral) olarak kurmayları ile birlikte İstanbul’dan Samsun’a getiren Bandırma Vapuru Vapuru’nun birebir rekonstrüksiyonunu görüp fotoğrafladıktan sonra öğle yemeği için (ekstra) Samsun Nihat Usta restoranına hareket ediyoruz. Yemek sonrası keyifli otobüs yolculuğu sonrası ülkemizin en kuzeydeki ili Sinop a ulaşıyoruz. İsmini Irmak Tanrısı Asopos kızı Sinope’den alan Amazon kraliçesi Sinova’nın kurduğu Sinop’ta; ilk durağımız olan Hamsilos Koyu’na varıyoruz. Burada denizin bir nehir gibi kara içine girdiği, ülkemizin tek fiyordu olan Hamsilos Koyu’ndaki gezimizi yemyeşil ormanların içinden geçerek yapıyoruz. Gezi sonrası kent gezimiz başlıyor. Kent limanı ve gemi maket yapım atölyelerine uğradıktan sonra Buluşma sonrası ilk durağımız 1568 yılında Evliya Çelebi’nin eserlerine, romanlara ve türkülere konu olmuş tarihi Sinop ceza evi olacak. Bu yapının olduğu yerde günümüzden 4000 yıl önce bölgenin hakimi olan Gaskalılar inşa etiği küçücük karakol zaman içinde büyütülmüş, önce kale daha sonra hapishane olarak hizmet vermiştir. 1999 yılında Müze haline getirilen yapıyı gezdikten sonra otobüsümüze binerek Sinop’tan ayrılıyoruz. Ardından dönüş yolculuğumuz başlıyor.

Samsun – Çorum – Niğde güzergahı üzerinden yolculuğumuz devam ediyor. Gecenin ilerleyen saatlerinde Adana’ya varıyoruz.


Kahvaltı: Tur ücretine dahil, otelde açık büfe olarak sunuluyor.

Öğle Yemeği: Ekstra olarak Samsun Nihat Usta Restoranda ya da serbest olarak alınıyor.

Akşam Yemeği: Mola tesislerinde ekstra olarak alınıyor.

Konaklama: Dikkat! Bu gece otel konaklaması bulunmamaktadır. Otobüs ile dönüş yolculuğu.

Mola Tesisleri:

Rota: Samsun-Sinop (157 km)- Samsun (157 km) – Çorum (166 km) – Niğde (378 km) – Adana (194 km) Toplam: 1052 km


BATUM GİRİŞ UYARISI

*Devlet memurları ile birinci derece akrabalarının, yurt dışına seyahat edebilmesi için, devlet memurunun bağlı bulunduğu kurumdan görev ya da yurt dışına çıkış izin yazısı alması gerekmektedir.

*Gürcistan’a ağrı kesiciler başta olmak üzere ilaç sokmak kesinlikle yasaktır. Konu ile ilgili detaylı bilgiyi rehberlerimizden alabilirsiniz.

*Gürcistan hükümeti 10 yılı aşmış, soğuk damgası belli olmayan, eski, deforme olmuş, kenarları bozulmuş olan kimlik ile giriş yapmayı kabul etmemektedir.

*Nüfus cüzdanı ile Gürcistan’a seyahat edecek 18 yaşından küçük vatandaşlarımız, Gümrük Bakanlığı mevzuatı uyarınca anne ve babalarının nezaretinde veya anne ve babaların birlikte nezaretinde veya yanlarında bulunmayan anne ve babasının yazılı resmi (noterden alınacak) muvafakatini ibraz etmek sureti ile Türkiye’den çıkış işlemi yapabilecektir.

* 6 yaş üzeri çocukların kimliğinde fotoğraf olması gereklidir.

*Yurt dışından Türkiye’ye pasaportla giriş yapmış olan yabancı misafirlerin Gürcistan’a gidip Türkiye’ye dönebilmesi için Türkiye’ye çoklu (multiple) vize girişi almış olmaları gerekir. Ayrıca Gürcistan’ın pasaport ya da kimliklerin ait olduğu ülkelere olan vize protokolüne göre vizeli – vizesiz geçiş sağlanacaktır.

*KKTC vatandaşlarının Türkiye’ye giriş yaparken TC kimliklerini kullanarak girmeleri doğrultusunda Gürcistan’a TC kimlikleri ile girebileceklerdir. Avrupa Birliği pasaportuyla Türkiye’ye giriş yapan KKTC vatandaşları da Türkiye’ye dönebilmek için çoklu (multiple) vize almış olmaları gerekir.

*30.000 Lari veya üzerindeki meblağa tekabül eden Türk lirası / döviz / altın vb bulundurmaları halinde, Gürcistan Gümrük memurlarına sözlü ya da yazılı olarak paralarını beyan etmeleri gerekir. Beyan edilmeyen paraya Gürcistan mevzuatınca el konmaktadır.

*Batum’a geçişte Sarp Sınır Kapısında yoğunluk yaşanabilir. Grubun çoğunluğunun isteği doğrultusunda tur rehberi alternatif gezi düzenleyebilir.

*Sınır Kapısında görevli Türk ya da Gürcistan pasaport polislerinin sizi ilgili ülkeye sokmama, çıkarmama yetkileri vardır. Her ne sebepten olursa olsun yurt dışına çıkamama durumundan Etstur sorumlu tutulamaz. Maddi manevi tüm sorumluluk yolcuya aittir. Tur programında Gürcistan’da otelde konaklamalar var ise, bu konaklama bedelleri iade edilemez. İlerleyen günlerde tur ile buluşmak için Türkiye’de yapılacak olan konaklama ve ulaşım bedeli misafire aittir. Günübirlik Gürcistan gezilerinde geçemeyen misafirler otobüsün dönüş güzergahı üzerinde bir noktada yine kendisi bekleyebilir ya da kendi imkanları ile konaklama yapılacak otele geçiş yapabilir.

* Türk vatandaşı olmayan ya da çifte vatandaşlığı olup da diğer ülke pasaportunu kullanarak tura katılacak olan misafirlerimizin; seyahat edilecek ülkenin, kullanacakları pasaporta uyguladığı vize prosedürünü ilgili konsolosluklara bizzat danışmaları gerekmektedir, aksi halde doğacak sonuçlardan Etstur sorumlu tutulamaz.

*Sınır kapısında mağduriyet yaşanmaması için, tura katılmadan önce ilgili emniyet müdürlüğüne danışarak izin gerekip gerekmediği hakkında bilgi alınız.


BÜTÜN FİYATLARA KDV DÂHİLDİR.

Tur ücretine müze kart dahil değildir. Müze girişleri misafirlerimize ait olup ortalama toplam 20 TL civarı tutmaktadır.

Bu içerik 16.06.2017 16:03:33 tarihinde yayınlanmıştır. | Görüntülenme Sayısı: 2087