Duyuru Detay

Atatürk'e Yapılan Saldırıları Kınıyoruz
11.05.2017

 IMG_1005_

Değerli Meslektaşlarımız,

6 Mayıs 2017 tarihinde bir televizyon kanalında  manevi kızı Afet İnan üzerinden Atatürk'e yapılan seviyesiz saldırılar üzerine Oda Başkanımız Ömer Faruk TOKGÖZ, Yönetim Kurulu adına bir basın açıklamasında bulundu:

 

Değerli Basın Mensupları

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e yapılan saldırıların, hakaretlerin dozajı her geçen gün artmaktadır. Bilinçli bir yıpratma ve itibarsızlaştırma çalışmasının parçası olan bu tür sözler, açıklamalar ve davranışların amacı hepimizce bilinmektedir.

Bu seviyesiz ve tutarsız saldırıların son örneği 6 Mayıs 2017 tarihinde bir televizyon kanalında Atatürk’ün manevi kızı Afet İnan üzerinden yaşanmıştır. Söz konusu programda Mustafa Kemal Atatürk’ün özel hayatına ilişkin iftira üzerine kurulu yorumlar ve değerlendirmeler yapılmıştır.

Programın adıyla çelişecek ‘sığlıkta’ ve tarihi bir belgeye dayanmaksızın yapılan bu iftiralarla itibarsızlaştırılmak istenen sadece Mustafa Kemal Atatürk değildir; Bu asılsız iddialarla, Cumhuriyet ve Laiklik de hedef alınmaktadır.

Dikkat edilirse bugüne kadar Atatürk’e yönelik saldırıların büyük çoğunluğu her hangi bir belgeye dayanmayan, kaynağı belli olmayan ve şahsına yönelik tutarsız iddialardan ibarettir. Atatürk’ün eserlerine bilimsel ve mantıklı bir eleştiri getiremeyen zihniyet, kahve kültüründen öteye gidemeyen söylemlerle, Türkiye Cumhuriyeti’nin temeline dinamit koymaya çalışmaktadır.

Ama bilinmelidir ki, ‘Oldu bitti’lerle, adım adım yok edilmeye çalışılan Cumhuriyet rejimine ve laikliğe karşı herhangi bir eleştiri getiremeyen birikimsiz zihniyetlerin ürettiği bu dedikodu düzeyindeki hakaretlerin ne ülkemize ne de halkımıza bir faydası yoktur.

Ortaçağ karanlığında kalmış söylemler ile bu milletin kanıyla var ettiği Türkiye Cumhuriyeti ve saygınlığı yok edilemez. Buna bu millet izin vermez!

Mersin Mali Müşavirler Odası olarak, bu ve benzeri seviyesiz saldırıları şiddetle kınıyor, Mustafa Kemal Atatürk’e, Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Laikliğe olan inancımızla Çağdaş bir ülkede yaşama kararlılığımızdan vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha tüm kamuoyuna duyuruyoruz.

 

Saygılarımızla

Ömer Faruk TOKGÖZ

Oda Başkanı


 

 

 

Bu içerik 11.05.2017 18:03:45 tarihinde yayınlanmıştır. | Görüntülenme Sayısı: 4142